Menu

Historia Taekwon-do w Polsce

4 kwietnia 2019 - aktualności

Pierwsza sekcja Taekwon-do w Polsce powstala w czerwcu  1974 roku w Lublinie. Instruktorem byl Anglik Andrew Marshall posiadacz 6 kup (zielony pas), ktory do pazdziernika tego roku sporadycznie prowadzil treningi z mala grupa studentow rekrutujacych sie przewaznie z sekcji judo. Poczatkowo cwiczyli oni w prywatnych mieszkaniach, na powietrzu, w obcych salach gimnastycznych jednoczesnie nawiazujac kontakty z Miejskim Domem Kultury, gdzie od pazdziernika rozpoczeli regularne treningi.

Sekcja w krotkim czasie rozrosla sie do 60 osob i cwiczyli w niej miedzy innymi: Jerzy Skwira, Jerzy Konarski, Krzysztof Przeciechowski, Andrzej Kozlowski. Andrew Marshall prowadzil treningi do lutego 1975 roku, pozniej z przyczyn osobistych opuscil Polske, niemniej treningi byly kontynuowane. Instruktorem grupy mianowal sie Jerzy Konarski, ktory poczatkowo nawiazal kontakt z Miedzynarodowa Federacja Taekwon-do w Kanadzie. W tym tez roku prywatnie odwiedzil sekcje Les Galezowski, Kanadyjczyk polskiego pochodzenia, posiadacz 4 cup, studiujacy Taekwon-do u Park Jung Tae (7 Dan owczesnie) w Toronto, ktory goscinnie poprowadzil kilka treningow. Niedlugo po tej wizycie Jerzy Konarski postanowil zmienic federacje na Swiatowa Federacje Taekwon-do, poniewaz udalo mu sie nawiazac atrakcyjne dla niego kontakty z mistrzem Kyong Myong Lee (7 Dan WTF). Po zmianie przez Konarskiego federacji sekcja Taekwon-do ITF przestala formalnie istniec przez kilka miesiecy, jednak zawodnicy cwiczyli nadal sami. Jerzy Skwira przez prywatne kontakty nawiazal znajomosc z rodakiem Marshalla Peterem Prykem posiadaczem 1 dana.

Od pazdziernika 1976 roku sekcja Taekwon-do rozpoczela dzialalnosc tym razem w Ognisku TKKF Motor. W sekcji obok Jerzego Skwiry znalezli sie miedzy innymi: Andrzej Piotrowski, Andrzej Kozlowski, pozniej doszli Krzysztof Przeciechowski i Leszek Krusinski. Duzy autorytet instruktora i znajomosc sztuki, ktorej uczyl spowodowaly, ze grupa w krotkim czasie stala sie najsilniejsza sekcja w Lublinie, a pod koniec jego pobytu, jedna z najsilniejszych w Polsce.

W roku 1975 w Lodzi rozpoczyna nauczanie Taekwon-do laotanski posiadacz 1 Dana Lo Vanh Thianng. Poczatkowo probuje nawiazac kontakty z istniejacymi juz w tym czasie sekcjami karate shotokan, gdzie rozpoczyna treningi w charakterze zawodnika, dzielac sie swoimi umiejetnosciami z innymi cwiczacymi. W zwiazku z faktem, ze jego status w wyzej wymienionej sekcji byl nieustalony zaklada samodzielna grupe. Sekcje do rozkwitu doprowadza jego rodak Khantong Phongmany posiadacz 3 dana, ktory podejmuje studia w Studium Jezyka Polskiego dla Obcokrajowcow w Lodzi. W latach 1976-1978 pod jego kierunkiem zawodnicy osiagaja bardzo wysoki poziom techniczny, stajac sie jednoczesnie wiodacym osrodkiem w Polsce. W sekcji tej zaczynali cwiczyc miedzy innymi: Miroslaw Sobczyk, Marek Kwasniewski, Tomasz Dzieran. Na przelomie lat 1978-1979 sekcja rozpada sie na trzy samodzielne grupy: Janusza Boguszewskiego, Marka Kwasniewskiego i Miroslawa Sobczyka wchodza w sklad TKKF Mlodziezowiec ktory podejmuje sie patronatu nad Taekwon-do w Lodzi. Swoje zainteresowanie nowa sztuka walki angazuje ambitnych dzialaczy mlodziezowych Tomasza Dziubinskiego i Pawla Bryszewskiego.

W Krakowie Taekwon-do zostalo zaszczepione przez wybitnego mistrza Taekwon-do Leong Wai Meng, w tamtym okresie posiadacz IV Dana. W 1977 roku poprzez rodzinne powiazania z Polska Leong Wai Meng czesto odwiedza Krakow. Swoja sztuka walki stara sie zainteresowac elite aktorska w Krakowie i nauczycieli szkoly aktorskiej. W krotkim czasie wielbicielami jego talentu zostaje Krzysztof Jasinski, mlody Dyrektor Teatru Stu w Krakowie i Marek Lech, nauczyciel kultury fizycznej w szkole aktorskiej. Duzy wplyw na rozwoj tego osrodka wywarl Les Galezowski, ktory dlugie okresy czasu w latach 1977-1980 spedzal w Krakowie u rodziny i regularnie prowadzil zajecia z grupa zalozona przez Menga. Pilnym studentem okazal sie byc Marek Lech, ktory w szybkim czasie staje sie liderem Taekwon-do w Krakowie. 14 pazdziernika na zaproszenie Teatru Stu do Polski przybywa druzyna pokazowa Taekwon-do wraz z Generalem Choi Hong Hi i Rhee Ki Ha (7 Dan) oraz Park Young Tae (7 Dan) oraz wielu innymi znakomitymi mistrzami i autorytetami tej sztuki walki na swiecie. Od tego momentu rozpoczyna sie nowy etap rozwoju Taekwon-do w Polsce.

W Krakowie podczas wizyty Gen. Choi Hong Hi po raz pierwszy spotkali sie przedstawiciele wszystkich istniejacych sekcji Taekwon-do w Polsce. Na zorganizowanym seminarium wybrano przedstawiciela organizacyjnego, ktorym zostal Krzysztof Jasinski. Byl on takze pierwszym Polakiem, ktory otrzymal stopien mistrzowski I Dan. Takze po raz pierwszy wymieniono adresy kontaktowe i ustalono ogolny program organizacyjnej wspolpracy miedzy poszczegolnymi sekcjami.

Oprocz wspanialego pokazu, mistrzowie Taekwon-do przeprowadzili takze trening, na ktorym dokonano koniecznej korekty umiejetnosci polskich zawodnikow. Gen. Choi Hong Hi w imieniu Miedzynarodowej Federacji Taekwon-do zaprosil przedstawiciela Polski na dwumiesieczny kurs instruktorski do Instytutu Taekwon-do w Kanadzie, Toronto. Na wyjazd zostal wybrany przez Krzysztofa Jasinskiego nikomu nie znany zawodnik wroclawskiej sekcji karate kyokushinkai, posiadacz trzeciego kyu, Andrzej Bryl. Po ukonczeniu kursu otrzymal stopien I Dan i mial sprawowac funkcje koordynatora Taekwon-do w Polsce.

W zwiazku z faktem, ze zarowno Krzysztof Jasinski nie mogl poswiecic nalezytej uwagi Taekwon-do ze wzgledu na prace zawodowa, a takze Andrzej Bryl nie spelnil pokladanych w nim nadziei, z wyjatkiem zalozenia sekcji Taekwon-do we Wroclawiu w 1979 r., proby zalozenia organizacji ogolnopolskiej w oparciu o w/w osoby nie powiodly sie. Natomiast bardzo dobrze rozwinela sie wspolpraca pomiedzy zawodnikami i dzialaczami z Lodzi i Lublina. Z inicjatywy obu sekcji doszlo do wymiany zawodnikow, wspolnych konsultacji, obozow szkoleniowych, rozgrywano towarzyskie sparingi. W 1980 r. doszlo do nawiazania korzystnych kontaktow z Rada Naczelna Socjalistycznego Zwiazku Studentow Polskich, gdzie Pawel Bryszewski zostal pracownikiem etatowym Komisji Sportu. Od tej chwili Rada Naczelna Socjalistycznego Zwiazku Studentow Polskich stala sie jakby opiekunem i sponsorem ruchu Taekwon-do. Organizuje letnie i zimowe obozy Taekwon-do, a nawet w 1980 r. wyjazd na Mistrzostwa Europy Taekwon-do do Londynu trzyosobowej reprezentacji kraju, (Dziubinski, Bryszewski, Urbanska, Sobczyk), gdzie Halina Urbanska zdobyla srebrny medal w konkurencji walk sportowych.

W latach 1978-1982 General Choi Hong Hi jeszcze kilkakrotnie wizytowal sekcje Taekwon-do w Polsce w asyscie znakomitych mistrzow. Za kazdym razem staral sie jak najpelniej pomoc zawodnikom i liderom ruchu. Podczas jednej z kolejnych swych wizyt 22.07.1982 r. przeprowadzil rozmowy z Ambasada Koreanskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej, ktora miala od tej pory wspierac ruch Taekwon-do w Polsce. W rozmowach strona reprezentujaca Polske byla Rada Naczelna SZSP. Efektem spotkania Choi z Ambasada KRLD byl przyjazd do Polski Koreanskiej Druzyny Pokazowej Taekwon-do we wrzesniu 1982 r. Koreanczycy dali szereg pokazow w duzych miastach Polski oraz nakrecili program zaprezentowany przez Telewizje Polska.

Na okres dwoch lat Koreanski Zwiazek Taekwon-do przyslal poczatkowo dwoch, a potem jeszcze trzech instruktorow, posiadaczy piatych i czwartych danow do Lodzi, Lublina, Gdanska, Krakowa i Warszawy.

Lata 1982-1984 byly dla Taekwon-do w Polsce tak zwanym „zlotym okresem” – zaczely w bardzo szybkim tempie powstawac nowe sekcje i grupy, liczba cwiczacych przekroczyla 10.000 osob. Poziom techniczny zawodnikow nie odbiegal od wzorcow koreanskich. Zasluge za taki stan rzeczy nalezy przypisywac instruktorom koreanskim i polskim, ale takze modzie na sztuki walki, jaka w tym okresie opanowala kraj.

W wyniku rozwijajacej sie sytuacji, w styczniu 1983 r. na posiedzeniu plenarnym Komisji Sportu Rady Naczelnej juz Zrzeszenia Studentow Polskich powstala Ogolnopolska Federacja Akademickich Klubow Taekwon-do ITF z zarzadem w skladzie:

Prezes – Tomasz Dziubinski (Lodz),

Wiceprezes ds. organizacyjnych – Barbara Glusiec (Lublin),

Wiceprezes ds. szkoleniowych – Andrzej Bryl (Wroclaw),

Trener Reprezentacji Polski – Henryk Ficek (Gdansk).

Wynikiem dzialalnosci Akademickiej Federacji Taekwon-do (inna nazwa w/w organizacji) bylo zorganizowanie miedzy innymi kilku obozow szkoleniowych, przejecie opieki nad instruktorami koreanskimi, koordynacja egzaminow na stopnie szkoleniowe i mistrzowskie, zorganizowanie pierwszych zawodow ogolnopolskich pod nazwa Puchar Czarnego Geparda w Gdansku 1984 r. oraz zawodow miedzynarodowych w tym samym roku w Lublinie, zorganizowano takze oboz szkoleniowy z udzialem reprezentacji Grecji i Wegier, powolano dziesiecioosobowa Reprezentacje Polski Taekwon-do i wyslano ja na Mistrzostwa Europy Taekwon-do do Budapesztu, gdzie Halina Urbanska i Bogdan Adamowicz zdobyli w konkurencji walk sportowych brazowe medale. Okres ten charakteryzowal sie duza spontanicznoscia dzialan i ich nasileniem, niemniej nie wypracowano stalych podstaw dzialan organizacyjnych, wspolzawodnictwa sportowego o zasiegu ogolnopolskim, systemu ksztalcenia kadr, kwalifikacji do reprezentacji, nie zapewniono tez prawnego charakteru organizacji i wiele innych.

Przelom roku 1984-1985, to kryzys w ruchu Taekwon-do. Z Polski wyjechali instruktorzy koreanscy, odsuneli sie od dzialalnosci Dziubinski i Bry­szew­ski, z powodow politycznych i gospodarczych masowo emigrowali najlepsi instruktorzy, zawodnicy, dzialacze, co spowodowalo prawie calkowity rozpad ruchu Taekwon-do w Polsce. Dla przykladu, w Lublinie na poczatku 1984 roku zajecia Taekwon-do prowadzilo dwunastu instruktorow polskich i dwoch koreanskich, a pod koniec roku z w/w przyczyn juz tylko trzech.

Pozbawione kadry szkoleniowej sekcje rozwiazywaly sie, a te ktore przetrwaly, wrocily do stanu poczatkow rozwoju Taekwon-do w Polsce, to jest sprzed 1979 r. Poszczegolne osrodki probowaly sie ratowac, wspolpracujac z innymi stylami walki, na przyklad Kick Boxingiem, Aikido, ale w efekcie taka dzialalnosc prowadzila do zaniku czystosci stylowej. Stan ogolnej dezorganizacji ruchu trwal az do 1986 r.

Jako pierwsi stan ogolnego marazmu przelamali instruktorzy Akademickiego Klubu Taekwon-do Politechniki Lubelskiej. 22 lutego 1986 r. w Lublinie z inicjatywy Tadeusza Lobody – prezesa w/w klubu doszlo do spotkania przedstawicieli istniejacych jeszcze sekcji Taekwon-do (w zebraniu braly udzial 24 osoby z 11 osrodkow). Wynikiem zebrania bylo powolanie Spolecznej Rady Klubow i Sekcji Taekwon-do ITF w Polsce z siedziba w Lublinie. Rada przejela funkcje organizacji ogolnopolskiej.

W sklad pierwszego Zarzadu weszli:

Andrzej Bryl – Przewodniczacy,

Andrzej Piotrowski – Wiceprzewodniczacy ds. organizacyjno-szkoleniowych,

Tadeusz Loboda – Sekretarz Generalny.

Poniewaz dwie pierwsze funkcje byly czysto symboliczne, Tadeusz Loboda jako Sekretarz Generalny Rady podjal sie zadania odbudowy ruchu Taekwon-do w Polsce, w zwiazku z czym: zorganizowal sprawna siec kontaktow miedzy poszczegolnymi sekcjami i osrodkami, na nowo zorganizowal wedlug regul Miedzynarodowej Federacji Taekwon-do system ogolnopolskiego wspolzawodnictwa sportowego, uporzadkowal system nadawania stopni szkoleniowych, reaktywowalem Taekwon-do w Komisji Sportu Rady Naczelnej Zrzeszenia Studentow Polskich pod nazwa Akademicka Federacja Dalekowschodnich Sportow Walki. Podjal dzialania zmierzajace do wlaczenia Taekwon-do w struktury Polskiego Zwiazku Karate i uznania go jako sport przez Komitet do Spraw Mlodziezy i Kultury Fizycznej. Odbudowal kontakty z Koreanska Federacja Taekwon-do, Miedzynarodowa Federacja Taekwon-do i Europejska Federacja Taekwon-do. Byla to czesc podjetych przezen dzialan, ktore staly sie podwalina i punktem wyjsciowym dla obecnej struktury Taekwon-do w Polsce.

Efektem miedzy innymi tych dzialan bylo:

przyjecie Taekwon-do ITF do Komisji Taekwon-do i Kick Boxingu Polskiego Zwiazku Karate,

udzial Reprezentacji Polski Taekwon-do w V Mistrzostwach Swiata w maju 1987 r. w Atenach, gdzie zawodniczka Akademickiego Klubu Taekwon-do, Maria Achrem-Achremowicz zdobyla brazowy medal w konkurencji walk sportowych,

organizacja pierwszego kursu instruktorow Taekwon-do uznanego przez Wladze Polskiego Zwiazku Karate i Resortowego Centrum Metodyczno-Szkoleniowego Kultury Fizycznej i Sportu w Warszawie. Kurs prowadzil Dyrektor Techniczny Miedzynarodowej Federacji Taekwon-do, Mistrz Park Jung Tae – 8 Dan.

W tym samym roku do Polski przyjechalo czterech instruktorow koreanskich na okres trzech lat.

W 1988 roku zostala zmieniona nazwa organizacji na Rada Klubow Taekwon-do ITF w Polsce, rozbudowano rowniez organizacyjne struktury, co znacznie przyczynilo sie do przyspieszenia rozwoju ruchu. Reprezentacja Polski Taekwon-do ITF wziela udzial w VI Mistrzostwach Swiata Taekwon-do w Budapeszcie, gdzie Krzysztof Pajewski zdobyl zloty medal w konkurencji walk sportowych, natomiast w konkurencji walk druzynowych mezczyzn Polska pokonala doskonala druzyne Puerto Rico i Korei ustepujac minimalnie Holandii. w tym roku rozegrano pierwsze oficjalne Mistrzostwa Polski Taekwon-do ITF w Lublinie, 20-osobowa Reprezentacja Polski w Taekwon-do wziela udzial w stazu instruktorskim i meczach miedzypanstwowych Polska-Korea w Pyongyang (KRL-D), odbyl sie II kurs instruktorow Taekwon-do, nawiazano wspolprace z Wicedyrektorem Technicznym Miedzynarodowej Federacji Taekwon-do Mistrzem Choi Jung Hwa – 7 Dan mieszkajacym od 1988 r. na stale w Warszawie (1990 r.), a takze do Polski przybyla z rewizyta Reprezentacja Taekwon-do Korei wraz z grupa pokazowa. Przeprowadzono pokazy Taekwon-do polaczone z Meczami Miedzypanstwowymi Polska-Korea w Warszawie, Krakowie i Olsztynie.

14 stycznia 1989 r. po wielu staraniach zostala wyodrebniona jako samodzielna – Komisja Taekwon-do ITF Polskiego Zwiazku Karate. Komisja utrzymala nazwe Rada Klubow Taekwon-do ITF w Polsce. Ponownie zmienily sie struktury organizacyjne, udoskonalono system wspolzawodnictwa sportowego wprowadzajac podzial kraju na strefy i turnieje strefowe kwalifikacyjne do Mistrzostw Polski Taekwon-do oraz Turnieje Ogolnopolskie Taekwon-do kwalifikacyjne do Reprezentacji Polski Taekwon-do. W terminie 29.04.1989 – 15.05.1989 goscila na specjalnym zgrupowaniu w Olsztynie, Reprezentacja Taekwon-do Korei, a w dniu 13.05.1989 r. rozegrano w Koszalinie trojmecz Polska-Korea-KKS Baltyk Koszalin. W rewanzu Polska Reprezentacja Taekwon-do w terminie 29.06.1989 – 12.07.1989 przebywala w Korei na XIII Swiatowym Festiwalu Mlodziezy i Studentow w Pyongyang, gdzie w dniach 02.07.1989 – 07.07.1989 rozegrano Puchar Swiata w Taekwon-do. Duzym sukcesem polskiej druzyny bylo zdobycie miedzy innymi dwoch zlotych medali przez Grazyne Baczynska i Jaroslawa Suske w konkurencji walk sportowych oraz uplasowanie sie na III miejscu w klasyfikacji generalnej. W tym samym roku oprocz kursu instruktorskiego stopnia podstawowego zorganizowano po raz pierwszy kurs instruktorow Taekwon-do klasy I. Po raz drugi Mistrzostwa Polski odbyly sie w Lublinie.

W roku 1990 do najwazniejszych wydarzen nalezy zaliczyc: udzial Reprezentacji Polski Taekwon-do w Mistrzostwach Europy Taekwon-do w Davos, Szwajcaria, w dniach 20-21.01.1990 r., gdzie w konkurencjach indywidualnych i zespolowych druzyna zdobyla w sumie 20 medali oraz udzial w VII Mistrzostwach Swiata Taekwon-do w Montrealu, Kanada, w dniach 18-21.09.1990 r., gdzie meska druzyna w konkurencji walk druzynowych zdobyla III miejsce po zwycieskich pojedynkach z druzynami: Szwecji, Holandii i Kanady.

W wyzej wymienionym roku Mistrzostwa Polski Taekwon-do odbyly sie w Ciechanowie.

Na przelomie 90 i 91 r. Rada Klubow Taekwon-do Komisja Stylowa Polskiego Zwiazku Karate liczyla ponad 50 klubow i sekcji na terenie calego kraju, a w sklad Zarzadu wchodzili:

Przewodniczacy – Tadeusz Loboda
Wiceprzewodniczacy ds. org.-techn. – Witold Brzozowski
Wiceprzewodniczacy ds. sedziowskich – Robert Kopec
Kierownik Biura – Malgorzata Gutkowska
Trener Reprezentacji Kobiet – Jerzy Jedut
Trener Reprezentacji Mezczyzn – Henryk Ficek
Przewodniczacy Komisji Dyscyplinarnej – Krzysztof Jagodzinski
Przewodniczacy Komisji Rewizyjnej – Marek Kwasniewski
Kierownik Strefy Centralnej – Janusz Gutkowski
Sedzia Koordynator Strefy Centralnej – Witold Brzozowski
Kierownik Strefy Zachodniej – Zbigniew Kruk
Sedzia Koordynator Strefy Zachodniej – Janusz Zmudzinski
Kierownik Strefy Polnocnej – Henryk Ficek
Sedzia Koordynator Strefy Polnocnej – Jan Wolski
Kierownik Strefy Poludniowej – Pawel Porebski
Sedzia Koordynator Strefy Poludniowej – Cezary Kowalczyk
Kierownik Strefy Wschodniej – Tadeusz Loboda
Sedzia Koordynator Strefy Wschodniej – Krzysztof Jagodzinski
Rok 1991 zdominowaly cztery bardzo wazne wydarzenia:

W dniu 24.03.1991 r. odbylo sie zebranie zalozycielskie Polskiego Zwiazku Taekwon-do.

W dniach 27-28.04.1991 r. Reprezentacja Polski Taekwon-do wziela udzial w VI Mistrzostwach Europy w Reading, Anglia, gdzie Krzysztof Pajewski i Piotr Szymanowski zdobyli zlote medale w konkurencji walki sportowej, a takze zloty medal zdobyla meska druzyna w konkurencji ukladow druzynowych.

Europejska Federacja Taekwon-do udzielila zgody na zorganizowanie w Polsce w Koszalinie VII Mistrzostw Europy Taekwon-do w 1992 roku.

Mistrzostwa Polski Taekwon-do odbyly sie po raz trzeci w Lublinie.

Rada Klubow Taekwon-do Komisja Stylowa Polskiego Zwiazku Karate liczyla ponad 50 klubow i sekcji na terenie calego kraju, z okolo 4000 do 5000 regularnie cwiczacych zawodnikow.

W dniu 24.03.1991 r. w Warszawie odbylo sie Zebranie Zalozycielskie Polskiego Zwiazku Taekwon-do.

Prezes UKFiT wydal decyzje o rejestracji w dniu 15.10.1991 r.

I Walny Zjazd Delegatow PZTKD odbyl sie 05.01.1992 r.

Na podstawie pracy magisterskiej Tadeusza Lobody .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *