Menu

Pozycje

4 kwietnia 2019 - aktualności

Taekwon-do pozycja (sogi) jest podstawa wszystkich technik i niej w duzym stopniu zalezy prawidlowosc ich wykonania. Aby utrzymac rownowage, duza stabilnośc i mozliwosc wykonania odpowiednich technik wymagane sa nastepujace kryteria:

1. Postawa musi byc wyprostowana oprocz wyjatkowych przypadkow.

2. Rozluznione miesnie ramion.

3. Napiete miesnie brzucha.

4. Prawidlowe ustawienie twarzy w stosunku do przeciwnika.

5. Utrzymanie rownowagi.

6. Odpowiednie wykorzystanie sprezystosci kolan.

– Narani sogi

Nogi sa ustawione rownolegle na szerokosc klatki piersiowej, od zewnetrznych krawedzi stop. Kolana musza byc wyprostowane, palce proste.

– Gunnun sogi
Pozycja ta jest bardzo uzyteczna przy poruszaniu sie do przodu i tylu, zarowno w ataku, jak w obronie. Ustawiajac sie w tej pozycji nalezy:

1. Przesunac jedna stope do przodu, lub tylu na odleglosc 1.5 szerokosci ramion mierzac od duzych palcow stop i na szerokosc rowna szerokosci ramion miedzy liniami centralnymi stop.

2. Zgiac przednia noge tak, aby wierzcholek kolana i pieta znalazly sie w jednej pionowej linii, noge tylnia calkowicie wyprostowac.

3. Rozlozyc ciezar ciala rownomiernie na obie nogi.

4. Palce przedniej nogi ustawic na wprost, nogi tylnej pod katem 250 na zewnatrz.

– Niunja sogi

Pozycja ta ma zastosowanie zarowno w ataku jak i w obronie, jest dogodna do wykonywania kopniec odciazona noga wykroczna. Na ogol twarz ustawiona jest pod katem 450 do przeciwnika. Przyjmujac pozycje niunja sogi nalezy:

1. Stopy ustawic pod katem 900, przesunac jedna ze stop do przodu na odleglosc rowna 1.5 szerokosci ramion miedzy palcami stopy przedniej, a zewnetrzna krawedzia stopy tylnej. Stopy nalezy skierowac pod katem 150 do wewnatrz. Pieta nogi tylnej powinna znajdowac sie na linii z wewnetrzna czescia nogi przedniej (duzy palec), przy takim ustawieniu wewnetrzna czesc piety nogi przedniej znajdzie sie w odleglosci ok. 2.5cm od tylnej czesci piety nogi tylnej.

2. Zgiac tylna noge, az do osiagniecia pionowej linii miedzy wierzcholkiem kolana i palcami stopy, zginajac jednoczesnie i proporcjonalnie noge przednia.

3. Ustawic miednice w kierunku zgodnym z noga zakroczna do uzyskania pionowej linii ze stawem kolanowym.

4. Rozlozyc ciezar ciala: ok. 70% na noge zakroczna, ok. 30% na noge wykroczna.

Jezeli lewa noga jest z przodu, to pozycja nazywa sie prawa (orn niunja sogi), jezeli prawa noga jest z przodu, to pozycja nazywa sie lewa (yen niunja sogi).

– Gojung sogi

Jest skuteczna pozycja zarowno przy ataku, jak i bloku. Jest pozycja podobna do pozycji niunja sogi, rozni sie od niej tylko tym, ze:

a)Ciezar ciala jest rozlozony rownomiernie na obie nogi.

b)Odleglosc miedzy stopami wynosi ok. 1.5 szerokosci ramion mierzac od palcow nogi przedniej do wewnetrznej krawedzi nogi tylnej.

 Jezeli prawa noga jest z przodu, to pozycja nazywa sie prawa (orn gojung sogi), jezeli lewa noga jest z przodu, to pozycja nazywa sie lewa (yen gojung sogi).

Dla gojung sogi wlasciwe jest ulozenie twarzy pod katem 450 do przeciwnika tak przy ataku, jak i bloku.

– Annun sogi

Jest to bardzo stabilna i dogodna pozycja zarowno przy wykonywaniu technik do boku, jak i technik do przodu. Zasadnicza zaleta tej pozycji jest mozliwosc przejscia do obrony bez zmiany polozenia stop.

Ustawiajac sie w niej nalezy: 

1. Rownolegle przeniesc jedna noge w bok na odleglosc 1.5 szerokosci ramion. Jest to odleglosc miedzy najwiekszymi palcami obydwoch stop.

2. Skierowac palce lekko do wewnatrz, a ciezar ciala rozlozyc rownomiernie na obie nogi.

3. Ugiac i rozszerzyc na zewnatrz kolana tak, aby wierzcholki kolan wypadly w linii pionowej nad linia laczaca czubki palcow stop.

4. “Skupic” sile napinajac miesnie ud.

5. Zachowac postawe napinajac miesnie brzucha.

Zarowno przy ataku jak i bloku twarz ustawiona jest “na wprost” wzglednie “bokiem” do przeciwnika.

– Kyocha sogi

Pozycja ta jest wygodna pozycja do ataku z wyskokiem do przodu lub na bok, znajduje takze zastosowanie jako pozycja wyjsciowa. Ustawiajac sie w tej pozycji nalezy:

Skrzyzowac nogi ustawiajac jedna stope przed lub za druga lekko dotykajac podloza poduszkami stop.

Ugiac nogi w kolanach, przeniesc ciezar ciala na noge stacjonarna (nieruchoma), noge stacjonarna ugiac tak aby koniec kolana znalazl sie nad palcami stopy.

Gdy ciezar ciala przeniesiony jest na noge prawa pozycja nazywa sie orn kyocha sogi, gdy jest odwrotnie nosi nazwe yen kyocha sogi. Tak przy ataku jak i przy bloku zastosowanie znajduja dwa ustawienia twarzy: “na wprost” i pod katem 450 w stosunku do przeciwnika.

– Guburyo sogi

Pozycja ta stosowana jest do bloku ale stosuje sie ja tez jako ustawienie do wykonania yop chagi lub dwit chagi. Wykonywac ja nalezy:

1. Ustawic noge podporowa ugieta w ten sposob, ze wierzcholek kolana znajduje sie w linii pionowej nad koncem palcow.

2. Ustawic piete drugiej nogi na wysokosci kolana nogi stacjonarnej, stopa ulozona jak przy kopnieciu yop chagi (stopa przyciagnieta, palce podciagniete)

3. 

a. Ustawienie do wykonania yop chagi: w rzucie z gory stopa nogi podporowej ustawiona pod katem 450 w stosunku do uda drugiej nogi.

b. Ustawienie do wykonania dwit chagi: kolano nogi kopiacej podniesione pionowo do gory, w ten sposob, ze wewnetrzna czesc stopy na wysokosci piety znajduje sie przy kolanie  

Gdy prawa noga jest na podlodze pozycja nazywa sie orn guburyo sogi, gdy lewa noga jest na podlodze pozycja nazywa sie yen guburyo sogi.

– Soojik sogi

Zwana jest pozycja “pionowa”. Wykonywac ja nalezy:

1. Ustawic jedna noge z przodu na odleglosc rowna szerokosci ramion mierzac od koncow palcow nogi wykrocznej do wewnetrznej krawedzi nogi zakrocznej

– Dwitbal sogi

Pozycja ta jest nazywana pozycja “na tylnej stopie”. Znajduje szerokie zastosowanie w obronie, a tylko sporadycznie w ataku. Pozwala na plynna zmiane dystansu i wykonanie szybkich kopniec odciazona noga wykroczna. Przyjmujac ja nalezy:

1. Przesunac jedna stope do przodu na odleglosc rowna szerokosci ramion od zewnetrznej krawedzi stopy tylnej do koncow palcow stopy przedniej.

2. Zgiac tylna noge tak, aby przednia krawedz kolana w rzucie pionowym nalozyla sie na krawedz palcow tej nogi.

3. Zgiac noge przednia w stawie kolanowym tak, aby dotykala podloza jedynie poduszka stopy.

4. Skierowac do wewnatrz stope przednia pod kontem 250, a noge tylna pod kontem 150.

5. Caly ciezar ciala przeniesiony jest na noge tylna.

Jezeli noga zakroczna jest prawa noga, pozycja nazywa sie “na prawej tylnej stopie” – orn dwitbal sogi, gdy jest odwrotnie nosi nazwe “na lewej tylnej stopie” – yen dwitbal sogi.

– Nachuo sogi

Pozycja ta rozni sie od gunnun sogi tym, ze jest dluzsza od niej o dlugosc stopy. W nachuo sogi twarz skierowana jest zawsze “na wprost”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *